Kanyár Erika köteteinek bemutatója a zirci Városi Könyvtárban
Az Országos Könyvtári Napok és a „Köszönjük, Magyarország!” pályázat keretében szervezett író-olvasó találkozó köszöntĹjében Bieberné Réz Ágnes intézményvezetĹ ismertette Kanyár Erika magyar nyelv és irodalom–könyvtár szakos középiskolai tanár, író, költĹ, gyorsíró világbajnok eddigi gazdag életútját.
A beszélgetĹtárs Benyovszky Pál Márton irodalmár a frissen megjelent köteteirĹl (egy irodalomelméleti és két verseskötet), az ihletrĹl, az alkotásról, és a közéleti aktivitásról kérdezte a szerzĹt.
Kanyár Erika nyugdíjasként is felelĹsségteljes közéleti szerepeket vállal. Közösségi munkájának javát a Laczkó DezsĹ Pedagógus Nyugdíjas Klub elnökeként végzi. Büszkén sorolta, hogy több tanítványa követte a tanári pályán.
Létezés és poézis – gondolatok a költészet szerepérĹl c. könyve alkalmat adott a szerzĹnek egy átfogó irodalomelméleti összefoglalóra, mely szerint a létezĹ – létezés – lét hármas egysége alapja világunknak. Régebben természetesebb volt, hogy a spiritualitás, a vallásos élet az ünnepnapjaival gyakrabban szakította ki az embereket a hétköznapokból. A költészet feladata, hogy a létezés élményei segítségével a nagy létkérdésekrĹl mondjon el megállapításokat, és hogy segítsen eligazodni az életben. Elmondása szerint a verseket intenzív totalitás jellemzi: sokat és jelentĹset tud átadni az alkotó. A mĹą mindig túlmutat magán, érzelmeket vált ki, továbbgondolásra késztet, hozzásegít, hogy kiemelkedjünk a hétköznapi létezésbĹl.
Kanyár Erika koncentráltan figyel az aktuális feladatokra. Madár János, a Magyar Írószövetség elnöke kérte fel egy kötetre való költemény megírására. A Megszentelt pillanat c. verseskötet költeményei mellé Jáger István készített grafikákat.
A Sváb golgota c. prózai mĹąvében a svábok kitelepítésének történetét dolgozta fel. Édesanyja, Navratyil Klára Lókúton nevelkedett, az iskolába kerülésekor egy szót sem beszélt magyarul, sváb anyanyelvĹą volt. A felmenĹk eredendĹen szlovákok voltak, akik elĹször elnémetesesedtek. Szülei sorsán szembesült azzal, hogy elĹbb utóbb mindenképpen megtörténik a beolvadás.
A bemutatott Jel az univerzumban c. haiku kötet alkalmat adott Kanyár Erikának, hogy e nagyon népszerĹą, tömör, esszenciális versforma stílusbeli változatosságára felhívja a hallgatóság figyelmét. A könyvet Kallai Sándor festĹmĹąvész grafikái illusztrálják.
Kanyár Erika irodalmi példák tárházával szemléltetett elĹadása élvezetes irodalmi utazásra repítette a zirci Városi Könyvtár hallgatóságát.
Benczikné Tóth Magdolna